Cytaty o wychowaniu dzieci

dziecko

Przygotowujemy się do posiadania dzieci i ten czas skłania nas do wybiegania myślami w przyszłość. Chyba jak każdy przyszły Rodzic zastanawiamy się czy podołamy roli Rodzica, czy dobrze wychowamy nasze Dzieci etc. Nam w tych rozmyślaniach pomagają mądre słowa innych ludzi. W tym wpisie zabraliśmy cytaty o wychowaniu dzieci, które uważamy za wyjątkowo trafne. Dodatkowo z zawodowego punktu widzenia pozwoliliśmy sobie na małe komentarze. Zaczynajmy! A jeśli potrzebujesz inspirujących cytatów dla Siebie zajrzyj tutaj.

Cytaty o dzieciach

“Wychowanie bez błędów nie istnieje. nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, lecz wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego. Natomiast odpowiedzialni rodzice nie są mitem. Przeciwnie. Dzieci mają prawo do odpowiedzialnych rodziców. Przyznawanie się do błędów albo niewiedzy jest prawidłowym zachowaniem ze strony rodziców. Powinno ono zarazem być uzupełnione przez dążenie do naprawiania błędów oraz poszukiwania odpowiedzialności”.

J.G. Woititz

Nie wiem jak dla Was ale nas takie podejście w dużej mierze uspakaja i oddaje istotę sprawy – nie ma Rodziców, którzy nie popełnili błędów. Jest tylu wspaniałych ludzi na świecie a byli wychowywani przez rodziców, którzy błędy popełniali…

„By wierzyć w siebie, muszę mieć kogoś, kto we mnie uwierzy”

S. Garczyński

„Najlepszym miejscem pod słońcem na ziemi jest dom, w którym rodzice są przystępni i rozważnie unikają wszelkich zachowań, które mogłyby być odczytane jako brak zainteresowania czy jako wyraz pogardy”.

G. Mac Donald

“Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem.”

 P. O’Mara

„Dzieci, które często chwalimy, są otwarte, mają poczucie własnej wartości, nie boją się ryzyka, kochają ludzi i siebie. Te zaś, które są ganione, stają się niepewne lub zbuntowane, nisko oceniają swoje możliwości (akceptacji często poszukują poza domem – np. w destruktywnej grupie), niechętnie podejmują się nowych zadań”.

 R. Carlson

“Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza.” 

M.Kownacka

„Dla naszych dzieciaków miłość oznacza poświęcony im czas”.

P. Callaway

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.

J.Korczak

Dzisiejsze nieśmiałe dziecko to to, z którego wczoraj się śmialiśmy.” 

R. Russel

Poczucie własnej wartości naszych Dzieci to temat rzeka. Badania psychologiczne potwierdzają, że pozytywne motywowanie pomaga zbudować pewność siebie. Dla Dziecka nie ma na świecie istoty bardziej mądrej i wszechmocnej niż jego Rodzic. Brak zainteresowania ze strony Rodzica, lekceważenie, ignorowanie są bardzo boleśnie odczuwane i potrafią ukształtować na długie lata. Tak jak w cytacie to jak mówimy do naszych Dzieci, jakie treści Im przekażemy stanie się ich wewnętrznych głosem. My zdecydowaliśmy, że chcemy aby Nasze Dzieci wiedziały jak są ważne, mądre, wspaniałe i kochane. Chcemy, aby to był ich wewnętrzny głos. Żeby każdego dnia wiedziały, że otacza je miłość rodziców. Dlatego powyżej kilka cytatów o miłości do Dzieci.

„Rodzice chyba zapomnieli, iż dzieci bardziej niż czegokolwiek innego potrzebują takich zasad życia, które jasno ustalają, co jest dobre, a co złe”.

R.Coles

„To co mówicie do dziecka, czego go uczycie, samo w sobie nie czyni w nim jeszcze żadnego wrażenia. We wnętrzu dziecka znajduje się natomiast odzwierciedlenie tego, jacy wy sami jesteście, czy jesteście dobrymi ludźmi, czy też może jesteście źli, gniewni – i to ujawniają wasze gesty. mówiąc zwięźle: wszystko, co sami czynicie, odzwierciedla się w nim”.

R.Steiner

Wszystkie badania jasno pokazują, że Dzieci najwięcej uczą się poprzez naśladownictwo. W domu spędzają najwięcej czasu, a ich Rodzice są autorytetami, dlatego prawdziwie wychowywać to postępować w zgodzie z tym czego je uczymy. Dziecko, które widzi, że Rodzic zabrania mu używać brzydkich słów ale sam używa ich chętnie nie będzie stosował się do polecania, dostosuje się do tego co widzi będzie chciał tak samo czyli zacznie używać brzydkich słów.

„Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj ich do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz. Niech zdejmą buty, gdy znajdą kałużę wody. A gdy trawa łąk będzie mokra od rosy, niech biegną po niej i depczą ją bosymi stopami. Niech odpoczywają spokojnie, gdy drzewo zaprasza ich do spania w swoim cieniu. Niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce obudzi ich rano.”

M.Montessori

Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takie, jakim Ty chcesz, żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą.

J.Korczak

Nie na darmo o Dzieciach mówi się mali odkrywcy. Od Nas zależy czy będą miały chęć i motywację do eksploracji i eksperymentowania. Dzieci ze swej natury są ciekawe otaczającego świata, chcą go odkrywać, my jako dorośli powinniśmy zadbać o to, aby robiły to w bezpiecznych kontrolowanych warunkach. Jednocześnie dając im możliwość kształtowania siebie samych, bez narzucania naszej wizji ich życia. My jako rodzice mamy kochać nasze dzieci, kształtować i wspierać.

1 Comment

Porozmawiajmy czyli miejsce na komentarze