Każdego dnia stajemy przed mnie lub bardziej skomplikowanymi zadaniem jakim jest podjęcie decyzji. Kupić mały telewizor czy duży? Umówić się na randkę czy nie? Okłamać czy powiedzieć prawdę? Skręcić w lewo czy prawo?
Czy zdajesz sobie sprawę z faktu, iż do części z nich w dużej mierze dochodzisz nieświadomie? To w jaki sposób podejmujemy decyzje zależy od kilku rzeczy, takich jak:
- emocje
- nastrój
- wpływ otoczenia
- doświadczenie
- skojarzenia
- wiedza
- rozpoznawalność
W niniejszym artykule chcę pokazać w jaki sposób działamy w procesie decyzyjnym, opierając się na serii ciekawych doświadczeń, które możesz przeprowadzić samodzielnie. Okraszę je krótkim opisem dotyczącym podstaw mechanizmów stojących za tym co się wydarzyło.
Jeśli temat wyda się Tobie interesujący, zapraszam do komentarzy. Są też dostępne bezpłatne konsultacje online podczas, których możemy omówić interesujące Ciebie zagadnienia.
Przejdźmy do rzeczy.
Emocje a decyzje
Na wstępie przyjemne zadanie do wykonania w niespełna minutę. Odpowiedz na pytanie zamieszczone na obu zdjęciach.
Ile czasu zajęła Tobie ocena butów a ile funkcjonalności fotela?
Skąd różnica? Mamy tendencję (czy raczej nasz umysł) do tego, by jak najbardziej efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby takie jak na przykład uwaga.
Odpowiedź na pytanie dotyczące butów dla większości z nas bezie oparta na emocjach. Nie angażuje ona uwagi a udzielona będzie szybko. Formułując ją, skorzystamy ze skojarzeń lub wspomnień wywołujących emocje. Biały kolor, fason buta, szpileczka. To elementy, które momentalnie wzbudzą pozytywne lub negatywne emocje.
Jeśli chodzi o fotel to, by wyrazić zdanie dotyczące tak złożonej kwestii, jak funkcjonalność musimy zaangażować większą “moc obliczeniową” związaną z procesami poznawczymi. Zadajemy sobie dodatkowe pytania, chociażby o ułożenie oparć czy kolor mniej lub bardziej podatny na zabrudzenia. Ba… na samym początku konieczne jest przypomnienie sobie definicji funkcjonalności.
W ten oto sposób udało nam się lepiej poznać siebie 😉 To jak odpowiadamy na pytania jest po części uzależnione od tego czy pytanie jest bardziej “emocjonalne” czy “myślące”
Heurystyki czyli droga na skróty
Heurystyki to skróty myślowe, którymi posługujemy się każdego dnia. Ułatwiają nam one funkcjonowanie poprzez zmniejszenie ilości wykorzystywanych zasobów (myślenie analityczne, uwaga itp.) do podejmowania wyborów czy wydawania osądów.
Zobrazujmy to przykładem.
1 Comment